Sergej Nakarjakov
trubka (Rusko)
„Trumpetový Paganini“, „výjimečný talent“ – to jsou jen některé z přívlastků, které zdobí v hudebním světě Sergeje Nakarjakova.
Sergej Nakarjakov se narodil v roce 1977 v Gorkém, kde ve věku šesti let začal hrát na klavír. Kvůli zranění páteře v roce 1986 se musel dalšího studia klavíru vzdát a nadále se intenzivně věnoval studiu hry na trubku. Až do roku 1995 byl jeho výhradním učitelem jeho otec Michail Nakarjakov, který podporoval mimořádný hudební cit mladého trumpetisty a vybavil ho potřebnou virtuózní technikou.
Po prvních koncertech v Rusku následovala v rychlém sledu pozvání do Švédska, Rakouska, Nizozemska a do New Yorku. Všude tam vzbudil mladý Nakarjakov svou nezaměnitelnou virtuozitou a hluboce procítěnou muzikalitou úžas publika. Již na počátku 90. let debutoval Nakarjakov na Salcburském festivalu a hostoval na Šlesvicko-holštýnském hudebním festivalu, kde mu byla udělena Cena Davidoff. Od té doby vystupoval v řadě hudebních metropolí a na mnohých festivalech, např. v Royal Festival Hall, na hudebních festivalech v Cannes, Mentonu, Štrasburku, Verbier, Montreux, Hollywood Bowl Festival v Los Angeles, Mostly Mozart v New Yorku a Proms v Londýně. Kromě toho pravidelně pořádá turné po Japonsku.
Sergej Nakarjakov se setkal na pódiu s řadou renomovaných sólistů. Mimo jiné hrál Šostakovičův Klavírní koncert č. 1 s Jevgenijem Kissinem, vystoupil na Salcburském festivalu s Taťjanou Nikolajevou a s Marthou Argerich na Festivalu v Montreux. K dirigentům, se kterými spolupracoval, patří Vladimir Ashkenazy, Jurij Bašmet, Jiří Bělohlávek, Andrej Borejko, Jesús López-Cobos, Christoph Eschenbach, Dmitrij Kitajenko, Emmanuel Krivine, Sir Neville Marriner, Kent Nagano, Dimitrij Siktovetský, Saulius Sondeckis, Vladimir Spivakov, Xian Zhang a Jaap van Zweden.
V roce 2001 si Sergej Nakarjakov zahrál v japonském filmu Taiga no itteki roli mladého trumpetisty v Tokiu a natočil ke snímku také soundtrack.
V roce 2002 byl vyznamenán cenou Echo Klassik jako instrumentalista roku.
Vystupoval mimo jiné se Symfonickým orchestrem BBC, s Philharmonia Orchestra, Anglickým komorním orchestrem, St. Paul Chamber Orchestra, St. Martin in the Fields Orchestra, Německým komorním orchestrem Brémy, Moskevskými sólisty, Moscow Virtuosi, Württemberským a Mnichovským komorním orchestrem, lipským Gewandhausorchester, Frankfurtským rozhlasovým symfonickým orchestrem, Stuttgartským rozhlasovým symfonickým orchestrem, Rozhlasovým symfonickým orchestrem Saarbrücken, Lipským rozhlasovým symfonickým orchestrem, Kolínským a Curyšským komorním orchestrem.
Německý skladatel Jörg Widmann zkomponoval pro Sergeje Nakarjakova Koncert pro trubku „ad absurdum“, který trumpetista uvedl v premiéře v roce 2006 s Mnichovským komorním orchestrem pod taktovkou Christopha Poppena. Widmann mu dílo nejen věnoval, ale napsal ho také na tělo jeho jedinečným technickým schopnostem a s tím spojenou možností tzv. cirkulačního dýchání. „Sergej Nakarjakov musí být ryba, musí dýchat žábry. Odkud by jinak bral vzduch k nekonečnému kmitání trubky, které mu Jörg Widmann ušil na míru,“ ptal s kritik deníku Münchner Merkur. Od té doby uvedl Nakarjakov patnáctiminutové perpetum mobile až na hranici hratelného v celé Evropě; mimo jiné s Orchestrem BBC v Londýně, Maďarským národním orchestrem v Budapešti, Li?ge a Bochumi, s Orchestrem Mozarteum v Salcburku, se Stuttgartským rozhlasovým symfonickým orchestrem a Mladou německou filharmonií ve Staré opeře ve Frankfurtu.
Na podzim roku 2013 vystoupil Sergej Nakarjakov v pražském Rudolfinu a zahrál „ad absurdum“ pod vedením Jiřího Bělohlávka s Českou filharmonií. V červenci a srpnu 2014 uvedl Sergej Nakarjakov toto dílo na Pacific Music Festival Sapporo v Japonsku. V listopadu 2014 byl Widmannův Koncert uveden poprvé v Rakousku, a to ve vídeňském Musikvereinu v doprovodu Tonkünstler Orchester pod vedením Michaela Sch?nwandta.
V poslední době vystupoval Sergej Nakarjakov v mnoha dalších metropolích, mimo jiné v Berlíně, ve Vídni, v Tokiu, Londýně, Praze, Mnichově a Moskvě. Úzké a plodné umělecké přátelství ho pojí s jazzovým trumpetistou Tillem Brönnerem. Na konci července 2013 zaznamenala velký úspěch premiéra projektu „Brönner a Nakarjakov“ na Šlesvicko-holštýnském hudebním festivalu. Toto výjimečné vrcholné setkání dvou odlišných hvězdných hráčů na trubku mělo pokračování v Hamburku, Mnichově, Baden-Badenu, Berlíně a Dortmundu.
Dlouholetá exkluzivní smlouva pojila Sergeje Nakarjakova s Teldec Classics International. Jeho diskografie zahrnuje nejslavnější koncerty a sólová díla pro trubku a úžasné transkripce vysoce virtuózních instrumentálních koncertů, které nahrál mimo jiné s Württembergisches Kammerorchester Heilbronn a Philharmonia Orchestra of London pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho.
Na začátku roku 2012 vydalo Warner Classics opětovně souborné nahrávky společnosti Teldec. Kromě toho v roce 2012 vyšlo u tohoto vydavatelství také nové recitálové CD nazvané Widmung (Věnování), které nahráli Sergej Nakarjakov a jeho dlouholetá klavírní partnerka Maria Meerovič. Jeho nejnovější CD s Widmannovým Koncertem pro trubku „ad absurdum“ vyšlo v březnu 2016 u vydavatelství Orfeo.
Sergej Nakarjakov hraje na nástroje pařížské firmy Antoine Courtois.
Interpret vystupuje v letošním roce na těchto koncertech: