Radek Baborák
lesní roh
Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény. Za více než 25 let sólové kariéry oslovil svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest, Marek Janowski.
Je hostem prestižních festivalů jako Salzburger Osterfestspiele, Maggiomusicale Fiorentino, Pacific Music Festival, festival Bílé noci v St. Petersburgu, Suntory Hall Chamber Music Garden, International Music Festival Utrecht, Julian Rachlin and Friends Festival v Dubrovníku, LePontes, Jeruzalem Chamber Music Festival, Smetanova Litomyšl, Pražské jaro.
Jeho koncerty jsou přenášeny a vysílány televizními a rozhlasovými stanicemi jako např. Euro Arts, BR, ARD, NHK, ČT, RTVE. Realizoval řadu nahrávek pro vydavatelství EMI, Supraphon, Exton, Arte Nova, Artesmon, Animal Music.
Sólo hornistou Berlínských filharmoniků byl v sezónách 2003–2010. Jako sólista s nimi vystoupil např. pod taktovkou Simona Rattla a Iana Bostriga (Britten – Serenáda pro tenor, lesní roh a smyčce) v pražském Stavovském divadle, Daniela Barenboima (Mozart – Koncert D dur) v sále Berlínských filharmoniků (Schumann – Koncert pro čtyři lesní rohy), Dmitrije Kitajenka (Gliere – Koncert B dur).
Dlouholetá spolupráce s maestrem Seiji Ozawou začala koncertem k zahájení olympiády v Naganu. Baborák se stal členem Saito Kinen Orchestra a Mito Chamber Orchestra, se kterými vystupuje na koncertech v Japonsku, USA nebo Evropě. Pod vedením šéfdirigenta Ozawy s nimi nahrál komplet Mozartových hornových koncertů, Koncertantní symfonii (Sony) a jako sólista/dirigent dále provedl skladby J. Haydna, A. Rossetiho, T. Hosokawy, W. A. Mozarta, B. Brittena a dalších. Členové Mito Chamber Orchestra iniciovali Baborákův vstup mezi dirigující sólisty, když ho vyzvali k zastoupení indisponovaného Seiji Ozawy na evropském turné orchestru.
Radek Baborák vystoupil jako sólista s celou řadou prestižních orchestrů: Berlínští filharmonikové, Mnichovská filharmonie, DSO Berlin, RSB Berlin Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Bamberští symfonikové, Bach Akademie Stuttgart, Berlínští barokní sólisté, Radio France Lyon, Suisse Romande Geneva, Philharmonique de Strassbourge, Helsinki Radio Orchestra, Petrohradská filharmonie, Moskevská filharmonie, Londýnský královský orchestr, Tonkünstler Orchestra, Mozarteum Salzburg, Komorní orchestr Ference Liszta, Mito Chamber Orchestra, Saito Kinen Memorial Orchestra, NHK Symphony Orchestra, Orquesta Sinfónica de RTVE Madrid, Filharmonie Arthura Rubinsteina Lodz.
Zcela ojedinělá je Baborákova popularita v Japonsku, kam od roku 1994 pravidelně jezdí na turné a kde vystoupil s orchestry NHK Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Orchestra, Yomiury Symphony Orchestra, Tokyo Philharmonic Orchestra, New Japan Philharmonic v Osace, Saporu, Nagoyi, Kitakiuschu, Nagasaki a v dalších japonským městech a výjimečných sálech jako Suntory Hall, Bunka Kaikan, Symphony Hall, Kitara Hall či Kioi Hall.
Pro japonskou nahrávací společnost Octavia Records (Exton, Cryston) zrealizoval v průběhu deseti let více než 20 CD titulů, mezi nimi nahrávky J. S. Bacha, které si našly desetisíce posluchačů. CD Baborak Ensemble bylo vyznamenáno Cenou japonských kritiků. Výjimečného ohlasu se dostalo nahrávkám Českého hornového sboru s varhaníkem Alešem Bártou ve spolupráci a pod vedením Miloše Boka v úpravách skladeb Antona Brucknera (Bruckner in Cathedral I, II). Dalšími tituly jsou např. recitály s klavíristkou Yoko Kikuchi (Beethoven, French Music), s harfistkou Naoko Yoshino (Réve) nebo sólové CD (Baborak Plays Etudes, The New Dimension), Mozartovy a Haydnovy symfonie (Pražská, Hodiny, Poledne, Symfonie g moll) a hornové koncerty s orchestrem Česká sinfonietta, kde se Baborák představil i jako dirigent.
Významnou a důležitou součástí hudebního života Radka Baboráka je komorní hudba. Založil a umělecky vede soubory Baborak Ensemble v základním obsazení lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor pokračující v třísetleté tradici hornové hry v Čechách, smyčcový soubor Pražští komorní sólisté, u jehož zrodu stál v roce v roce 1960 Václav Neumann. Je členem Afflatus Quintet, se kterým získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově. Na recitálech vystupuje v duu s klavíristkou Yoko Kukuchi, vítězkou Mozartovy soutěže v Salcburku, s varhaníkem Alešem Bártou a harfenistkou Janou Bouškovou. Je členem souboru Berlin-München-Wien Oktett, spolupracuje s Berlínskými barokními sólisty.
Jako komorní hráč je pravidelně zván ke spolupráci s mimořádnými muzikanty, mezi něž patří klavíristé Yefim Bronfmann, Andras Schiff, Itamar Golan, Denis Koshukin, Rudolf Buchbinder, Gerhard Opitz, houslisté Julian Rachlin, Janine Jansen, Guy Braunstein, Daishin Kashimoto, Lorenz Nasturica, Boris Brovtsyn, violoncellista Julian Steckel, flétnista Emmanuel Pahud, hobojisté Albrecht Mayer, Francois Leleux, zpěváci Ian Bostridge, Thomas Quasthoff, Waltraud Mayer.
Radek Baborák působil jako docent v Boloni – Fondazione Arturo Toscanini, profesorsky hostuje na TOHO University Tokyo, Escuela Superior de Música Reina Sofía v Madridu a vyučuje na HAMU v Praze. Hornové kurzy vedl v Německu a Švýcarsku.
Radek Baborák se narodil v Pardubicích v roce 1976 do muzikantské rodiny. V osmi letech začal studovat hru na lesní roh u profesora Karla Křenka. Pod jeho vedením se stal absolutním vítězem rozhlasové soutěže Concertino Praga, získal 3. cenu na soutěži Pražského jara, 1. místo v interpretační soutěži soudobé hudby a stal se laureátem Grand Prix Unesco.
V letech 1990–1994 pokračoval ve studiích na Pražské konzervatoři ve třídě profesora Bedřicha Tylšara. Během studií zvítězil na soutěžích v Ženevě (1993), Markneukirchenu (1994), ARD v Mnichově (1994). Obdržel cenu Grammy Classic Award 1995 a cenu Dawidov.
V osmnácti letech mu bylo nabídnuto místo prvního hornisty v České filharmonii, zcela výjimečně bez konkurzu, na kterém setrval dva roky. V letech 1996–2000 působil jako sólo hornista Mnichovské filharmonie. V roce 2001 uzavřel exkluzivní smlouvu s Bamberskými symfoniky. Jeho působení v orchestrech se uzavřelo v Berlínské filharmonii v sezónách 2003–2010.
Interpret vystupuje v letošním roce na těchto koncertech: