Roby Lakatos Ensemble
(Maďarsko)
Virtuózní houslista Roby Lakatos není jen fantastický hráč na nástroj, ale také hudebník neobyčejné stylistické všestrannosti. Je stejně uvolněný, ať už provádí klasickou hudbu, jazz nebo lidovou hudbu rodného Maďarska, což z něj činí muzikanta vzpírajícího se jakýmkoliv definicím.
Lakatosova nepřekonatelná technika jej řadí mezi nejlepší houslisty světa, ale díky muzikantské zvídavosti a vzhledem k jeho romskému dědictví je skutečným unikátem. Je typem hudebníka, se kterým se v současnosti setkáte jen výjimečně. Lakatosova interpretační síla pramení z jeho zkušenosti skladatele, aranžéra, improvizátora, lídra kapely a dokonalého posluchače.
Narodil se v r. 1965 do legendární rodiny romských houslistů z rodu Janose Bihariho, „krále cikánských houslistů“, a s hudbou se potkával od dětství. V devíti letech poprvé vystoupil na veřejnosti jako první houslista Romské kapely. Jeho muzikantství se rozvíjí nejen na základě rodinné tradice, ale také díky studiím na Konzervatoři Bély Bartóka v Budapešti, kde v r. 1984 získává 1. cenu v klasické hře na housle. Mezi lety 1986 a 1996 se jeho hudebním domovem stává bruselský klub „Les Atéliers de la grande Ille“, kam za vystoupeními Lakatose a jeho hudebníků brzy směřují davy lidí. Spolupracuje s Vadimem Repinem, Stéphanem Grapellim a hraje také s obdivovaným Sirem Yehudi Menuhinem, který vždy velice rád navštěvoval Lakatosova klubová vystoupení v Bruselu. V r. 2006 projel Lakatos se svými hudebníky poprvé Severní Ameriku. Během tohoto turné mimo jiné zcela vyprodal Carnegie Hall v New Yorku. Současné úspěchy na americké půdě zahrnují např. vystoupení s chicagským Grant Park Symphony Orchestra na floridském mezinárodním festivalu na Dayton Beach a opětovný návrat do Carnegie Hall.
V r. 2004 bylo nadšeně přijato Lakatosovo vystoupení s Londýnským symfonickým orchestrem na festivale „Houslový génius“ po boku Maxima Vengerova. Lakatos se pravidelně objevuje v maďarské a belgické televizi a byl přizván také ke spolupráci s německou televizí a rozhlasem, japonskou NHK a londýnskou BBC. Roby Lakatos také jezdí na turné s vlastním komorním orchestrem, který diriguje Dirk Verelst.
Lakatos vystupoval ve význačných koncertních síních a na významných festivalech v Evropě i Asii, vč. Santa Cecilia v Římě nebo Concertgebouw v Amsterdamu, a s orchestry jako např. Národní orchestr Francouzského rozhlasu nebo Drážďanská filharmonie.
Univerzálnost Lakatosova ansámblu umožnila jeho spolupráci také s mnoha dalšími hudebníky, jako např. Giora Feidman, Herbie Hancock, Joshua Bell, Nigel Kennedy nebo Randy Brecker. Když Lakatose poprvé uslyšel Zubin Mehta, okamžitě jej pozval k hostování v Netopýrovi v Bavorské státní opeře v Mnichově. V r. 1999 debutoval Lakatos v Hongkongu, na Tchaj-wanu a v Japonsku, kam už nyní jezdí na turné pravidelně.
Jeho první kompaktní desku vydala gramofonová firma Deutsche Grammophon, s níž má od roku 1998 exkluzivní smlouvu. Toto album s názvem Lakatos, které obsahovalo skladby Kodályho a Brahmse, ale také hudbu Johna Williamse k filmu Schindlerův seznam a Aznavourovu La Boh?me, obdrželo prestižní německé ocenění ECHO-KLASSIK AWARD 1999. V r. 1999 následovala ještě další různorodá nahrávka s názvem Lakatos: Live from Budapest, na které se mísí jazzové a romské motivy se současnými i klasickými prvky. V r. 2002 vydala Deutsche Grammophon nahrávku As Time Goes By, na které jsou mistrovské skladby z filmů jako Šumař na střeše, Tenkrát v Americe a další velkolepá aranžmá Kalmana Csékiho a Robyho Lakatose.
Ve svém vlastním nakladatelství Avantijazz vydal Roby Lakatos další tři desky: Fire Dance (2005), Klezmer Karma (2006) a Roby Lakatos with Musical Friends (2008).
Interpret vystupuje v letošním roce na těchto koncertech: