Czech Virtuosi
Hudební život v městě Brně, ale i na významných pódiích České republiky si dnes bez komorního orchestru Czech Virtuosi (umělecký vedoucí Karel Procházka, pedagog Hudební fakulty JAMU, někdejší sóloviolista Filharmonie Brno; manažer orchestru Miloslav Vávra, první violista orchestru Janáčkovy opery) lze těžko představit.
Strmá koncertní kariéra tohoto pozoruhodného „mozartovského“ hudebního ansámblu, dnes již evropské úrovně, započala koncertem v brněnském Besedním domě, 28.ledna 1989 pod taktovkou japonského dirigenta Hideaki Hiraiho, spoluzakladatele tělesa, které má dnes již na kontě na 600 koncertů, z toho dobrou třetinu v zahraničí.
Již jeden z prvních koncertů byl přenášen v přímém přenosu Českého rozhlasu do mezinárodní sítě EBU v rámci mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga. Poté Czech Virtuosi premiérovali Requiem Johna Ruttera, dále na prvním „Festivalu Leoše Janáčka“ v Brně provedli v nastudování irského dirigenta v unikátní zmenšené verzi pro 17 hudebních nástrojů mistrovu operu Liška Bystrouška a později ve Smetanově síni v Praze, v české premiéře japonskou kompozici, operu „Princess of the Moon“.
Doménu orchestru „mozartovského typu“ si Czech Virtuosi zachovali dodnes. Toto stigma vtiskla komornímu souboru náročná a všeurčující Vídeň, kde se úspěšné provedení čtyř Mozartových oper stalo nejen odrazovým můstkem činnosti tělesa v evropském rozsahu, ale i osudovým poutem k této svatyni evropské hudby. Není sál či významná prostora ve Vídni, kde by Czech Virtuosi nevystoupili – ať už to byl sál Konzerthausu, Musikvereinu či Vídeňská státní opera, ale opakovaně i Schönbrunn, Universität für Musik und darstellende Kunst, Altes Rathaus – Barocksaal, Wiener Staatsbibliothek, Votivkirche a další, v posledních sezónách pak pravidelné velikonoční a vánoční barokní koncerty v St. Peterskirche.
K provedení „Figarovy svatby“ ale i k symfonickým koncertům na prestižních evropských festivalech je orchestr opakovaně zván; do Francie (Paříž, Fenétrange, Dijon, Antibes), Rakouska (Vídeň, Salzburg), Německa (Festspiele Europäische Wochen Passau), Belgie, Holandska, Španělska („Katalánské festivaly“), Itálie (Řím, Perugia), Polska a dalších zemí Evropy. Ve svém „ryzím“ obsazení – 33 hráčů, absolvovali Virtuosi koncertní turné do Japonska v r. 2003 a opakovaně v barokním obsazení na podzim 2010 a 2011.
Nejprestižnější nabídkou roku 2015 byla účast Czech Virtuosi na celoročním Festivalu české hudby“ ve francouzském Dijonu, kde orchestr nastudoval a s obrovským úspěchem provedl v mezinárodním obsazení kompletně operu L. Janáčka Káťa Kabanová. Ke dvěma významným koncertům jsou Czech Virtuosi zváni hned o rok později, aby s dirigentem a současně sólistou, Štefanem Veselkou, provedli Mozartův klavírní koncert a Dvořákovu 8.symfonii. V Sukově síni pražského Rudolfina již dvakrát vystoupili v rámci festivalu „Classic and Jazz“ s reprízou v italské Perugii, kam jsou opětovně zváni na koncerty v květnu a na podzim 2016 s italským houslistou Alessandrem Quartou a dirigentem Walterem Attanasim. Ve velkém sále Rudolfina též provedli v květnu 2016 v mezinárodním pěveckém obsazení Mozartovo Requiem.
Internetové stránky kromě bohaté koncertní činnosti, provázené atraktivní fotogalerií, poskytují takřka vyčerpávající seznam více než čtyř stovek umělců, doslova z celého světa, kteří s orchestrem vystupovali na nejprestižnějších pódiích nejen u nás a v Evropě, ale i v zámoří. Jen namátkou několik jmen: flétnista Patrick Gallois, Martina Komínková, pěvci Milagros Poblador, Anda-Louise Bogza, Amaryllis Gregoire, Richard Novák, Eva Urbanová, Vladimír Chmelo, Dagmar Pecková, Nathalia Ushaková, houslisté Josef Špaček, Pavel Šporcl, Esther Yoo, Václav Hudeček, violoncellisté Jiří Bárta, Robert Cohen, klavíristé Martin Kasík, Karel Košárek, Igor Ardašev, Aldo Ciccolini, dirigenti Michel Swierczewski, Stefan Veselka, Sebastien Rouland a mnoho dalších. Výčet celé koncertní činnosti by byl již na samostatnou brožuru.
Brněnskou tradicí se již stal samostatný cyklus koncertů „Czech Virtuosi v Redutě“, ale také Tříkrálové koncerty v katedrále na Petrově spolu s charismatickým Jiřím Pavlicou a jeho Hradišťanem, adventní a vánoční koncerty v ostatních chrámových prostorách, věnované zejména hudbě barokních mistrů, ale také benefiční koncerty, např. na Onkologii v Brně nebo koncert pro SONS (Organizaci nevidomých a slabozrakých) ve Španělském sále pražského hradu. Již třikrát byli přizvání k televiznímu „Koncertu dobré vůle“ na Velehradě.
Stále větší zájem veřejnosti je též o repertoár orchestru zaznamenaný na elektronických médiích. Kromě svého profilového CD – Joy of Music,natočili Czech Virtuosi tři tituly pro belgickou společnost PHEDRA, světovou premiéru Pastorální mše F.M. Knížete, CD operních árií s vynikající sopranistkou Nathalií Ushakovou a atraktivní CD soudobé české a slovenské hudby s houslovým virtuosem a „violistou“ Milanem Paĺou a další. Zcela unikátním titulem je souborné provedení Dvořákových Biblických písní v nedostižném podání basisty Richarda Nováka, emotivně propojené meditacemi Radovana Lukavského, jehož podmanivý hlas na tomto LIVE CD zazněl naposledy. Dosud poslední CD nahrávka – Missa Solemnis J. B. Lohra vzešla z účasti na mezinárodním festivalu Musica Sacromontana v polské Gastyni
Publikum i odborná kritika cení na orchestru Czech Virtuosi stylovou čistotu, barevnost, dokonalou souhru a spontánní muzikálnost.
:: Robert Kružík, dirigent
Interpret vystupuje v letošním roce na těchto koncertech:
Pá 15.9. 19:00 - Mozart – Beethoven / Yoo – Jamník – Koenig / kostel sv. Václava, Opava