Lorenz Duftschmid
viola da gamba (Rakousko)
Hudba Lorenze Duftschmida čerpá sílu z brzké umělcovy specializace na starou hudbu. Postupem času se z tohoto zaujetí vyvinula nevšední rozmanitost uměleckých forem.
Dirigování oper, tematická hudební dramata, Commedia dell´Arte, orchestrální a komorní hudba, recitály pro violu da gamba představují s každou produkcí nové výzvy. Osobní láska k detailu se přitom stává pohánějící silou, myšlenka gestem, tón opusem a pocit soucítěním.
Lorenz Duftschmid vyvinul s projekty jako „Hedvábná stezka“ a „Turcaria“ kulturní iniciativy přesahující jednotlivé kontinenty a spojil v nich tradiční hudebníky z Číny, Střední Asie, Předního východu a Evropy, historickou interpretační praxi, improvizaci a elektronickou hudbu. S projektem „Borderline“ pokračuje jeho hudební bádání na hranicích prostoru, času a umění.
Lorenz Duftschmid se představil na významných festivalech a v koncertních síních po celém světě, např. Prado Madrid, Oslo Chamber Music Festival, Gulbenkianova nadace v Lisabonu, Festival van Flandern, milánská La Scala, Svatováclavský hudební festival v Ostravě, Utrecht Early Music Festival, pařížský Louvre, Berkley-Early Musik Festival, LIVA, Versailles, City-Hall Hong Kong, Teatro Colón v Buenos Aires, Rolle Journée-Nantes, vídeňský Konzerthaus a Musikverein, mezinárdní festival Bachfest v Lipsku, Styriarte, barokní festival v Pekingu, Tokio, Tchaj-pej, Palacio de Bellas Artes v Mexiku ad.
Vystoupil s těmito předními hudebníky a hudebními tělesy: Ton Koopman, Jordi Savall, Montserrat Figueras (†), Claudio Abbado (†), Michael Giehlen, Rolf Lislevand, Andrew Lawrence-King, Fabio Biondi – L´Europa Galante, Rinaldo Alessandrini, Alfredo Bernardini – Zefiro, Michael Chance, Bob van Asperen, Christophe Coin, Derek Lee Ragin, Carlos Mena, Lee Santana, Andreas Staier, Andrea Marcon, Trevor Pinnock, Freiburger Barockorchester, Wiener Symphoniker, Berliner Philharmoniker, Sir John Eliot Gardiner aj. Z dalších hudebních festivalů, kde byl Lorenz Duftschmid rovněž hostem, jmenujme např. Internationale Wochen der Alten Musik v Krieglachu, Internationale Kammermusiktage v Raumbergu, Atelier für Alte Musik (Montepulciano – Trossingen – Aflenz), Musiqua Antiqua ve Vídni, muerz.baroque.
Práci Lorenze Duftschmida dokumentuje téměř 100 CD nahrávek, z nichž mnoho získalo mezinárodní ocenění. Lorenz Duftschmid je nositelem Velké ceny Josefa Krainera, kterou uděluje Štýrsko. Působí jako profesor hry na violu de gamba a vedoucí Ústavu pro starou hudbu při Státní vysoké hudební škole v Trossingenu v Německu.
Lorenz Duftschmid hraje mimo jiné na následující originální nástroje: diskantová viola Antonyho Posche, císařského dvorního loutnaře ve Vídni, z roku 1718, diskantová viola neznámého výrobce z jižního Německa ca z roku 1705, italská altová viola ca z roku 1700, viola da gamba rakouského houslaře Jacoba Stainera z roku 1679, viola da gamba pravděpodobně z dílny Gaspara da Salo (Brescia, kolem 1600).
Interpret vystupuje v letošním roce na těchto koncertech: